Korona virüsün hücreye tutunmak için uzattığı bacağa spike denmektedir. Bu spike denilen şey protein yapısındadır ve korona aşıları spike proteini kopyalamak suretiyle üretilmektedirler. Aşı üzerinden spike proteini vücuda girince vücut buna karşı reaksiyon gösteriyor ve bağışıklık sistemi artık korona virüsün tutunma organını tanıyor. İşte aşı bu şekilde bağışıklık sağlıyor.
Aşı neden hasta etmiyor, çünkü içerisinde virüs değil, virüsün bacağı var sadece. Birkaç gün sonra aşı ile vücuda giren spike proteini vücut savunma sistemi tarafından yok edilmiş oluyor.
Koronanın yeni hali omicron virüsün bacak değiştirmiş hali. bu yüzden önceden biontek aşısı yüzde 90 üzeri korurken, bu yeni korona virüsün bacağı değiştiği için biontek aşılarının koruyucu epey azalmış durumda. Biontek aşısı üretenler diyor ki; aşıyı yeni virüse göre güncelleriz.
Tamam da önceden biontek vurulanlar ne olacak ? Onlar şu an yeterince korunmuyor, omicrona göre güncellenmiş biontek aşısından bi daha vurulmak zorundalar. virüs kendini değiştirdikçe aşıya devam..